taranto_stojaca_2

Oświetlenie podłogowe. Co trzeba o nim wiedzieć?

Oświetlenie podłogowe głównie znajduje swoje zastosowanie w obiektach przemysłowych, galeriach czy centrach handlowych. Jednak coraz częściej sprawdza się w naszych ogrodach oraz domach, gdzie głównie oświetlamy schody oraz narożne ranty. Oświetlenie podłogowe w domu to również bardzo efektowna dekoracja naszego wnętrza. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć zanim przystąpisz do jego montażu.

Atego

Schody

Dbając o oświetlenie schodów zadbasz przede wszystkim o bezpieczeństwo domowników, a także przy okazji zadbasz o dobrze zaprojektowaną i modną aranżację domu.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie oświetlenia LEDOWEGO. Warto wybrać takie rozwiązanie ponieważ jest stosunkowo łatwe w montażu oraz jest energooszczędne. Dodatkowym atutem wybrania oświetlenia LED jest jego łatwość komponowania na zamówienie, stricte według potrzeb do konkretnych zastosowań. Kolejnym plusem jest to, że możemy dobrać kolor takiego oświetlenia, który idealnie dopełni aranżacje naszego domowego kącika czy ogrodu.

_slider

O czym należy pamiętać przy projektowaniu oświetlania na schodach?

Oświetlenie na schodach powinno być dyskretne, a  poziom jego natężenia powinien być mniejszy niż w kuchni czy w pokoju dziennym. Dobierając oświetlenie na schodach powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, pod jakim kątem pada światło. Strumień światła powinien być skierowany na stopnie, aby dobrze je oświetlać.

 

Atego-niesymetryczna-aranżacja

Przy montażu oprawki świetlnej, musimy pamiętać by zaprojektować je tak, aby nie oślepiały osoby wchodzącej po schodach. Przydatne jest to, że światło przy schodach powinno być włączane i wyłączane tuż przy nich samych – najlepiej na górze i na dole.

Z pomocą przyjedzie tutaj zamontowanie specjalnego przełącznika schodowego.

Dobrym rozwiązaniem są też oprawy, które montujemy w płaszczyźnie schodów. Strumień światła w oczkach skierowany jest wtedy ku górze – ważne, aby pamiętać, że takie oprawy powinny mieć wysoki stopień oprawy IP, mając na uwadze to, że możemy po nich deptać.


stojaca 

Oprawy wpuszczane w podłogę

Oświetlenie podłogowe możemy zastosować w celach ozdobnych lub po prostu aby oddzielić jedną strefę pomieszczenia od drugiego, a także aby podkreślić niektóre obszary w swoim domu. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż opraw wpuszczanych w podłogę. Kąt oświetlenia może być za każdym razem określany indywidualnie, czy to wąski czy szeroki strumień światła – możemy to dostosować ściśle według własnych upodobań i potrzeb.

women_4

Jeśli chodzi o to, jaki materiał wykonania oprawy mamy wybrać to zdecydowanym faworytem będą tutaj oprawy metalowe – głównie ze względu na praktyczność oraz na trwałość.

 

Oświetlenie wpuszczane w grunt także stosujemy na podjazdach lub w garażach. Zasady stosowania są niemal identyczne, jak te, które montujemy wewnątrz domów. Koniecznie jednak użyte muszą być oprawy specjalne do stosowania na zewnątrz. Najlepiej te metalowe o wysokim stopniu odporności na wszelkie czynniki zewnętrzne.

 

 

taranto_stojaca_2

Oświetlenie podłogowe to bardzo użyteczna sprawa, łączy w sobie bezpieczeństwo, aranżuje oraz ożywia wnętrza, w których jest montowane. Jedno jest pewno, nad montażem oświetlenia podłogowego trzeba się zastanowić i dobrze go przemyśleć, aby było funkcjonalne i posłużyło nam nad długie lata.

 

Fot.: Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>