Lampy industrialne

Oświetlenie techniczne i industrialne

Rozmaite są style inscenizacji wnętrz i każdy z nich ma swoją historię. W połowie ubiegłego wieku, kiedy w odbudowywanej po kataklizmie wojny Polsce dominującym kierunkiem sztuki był socrealizm, w odległych Stanach Zjednoczonych Ameryki – jako wynik panującej w latach trzydziestych ogromnej recesji straszą opustoszałe hale fabryczne, domy towarowe i magazyny.

Elan

Część tych obiektów już zasiedlają gangi przestępców i osoby bezdomne. Inne dostają się z czasem we władanie artystycznej bohemy i zaczynają być urządzane przy wykorzystaniu materiałów i przedmiotów znajdujących się na miejscu albo sprzętem pozyskanym zupełnie przypadkowo.

Hayate

I oto mamy genezę narodzin stylu industrialnego w aranżacji wnętrz mieszkalnych. Uderzający wręcz jest ogrom przestrzeni we wnętrzach poprzemysłowych, pozbawionych ścian działowych, bardzo wysokich z wyniosłymi oknami.

Odzwierciedlone zostaje w tym stylu to, co znaczące w egzystencji artystów: poszukiwanie wolności, swoboda w zachowaniu i wysublimowane poczucie piękna. Z chwilą swego pojawienia się pierwsze lofty łączone były z niewyszukanymi wnętrzami opustoszałych fabrycznych pomieszczeń oraz magazynów, które chętnie zostawały adaptowane-przez osoby z artystycznego środowiska, prowadzące nieskrępowany, ekscentryczny styl życia aby w nich zamieszkać.

storn

Terminem loft, najczęściej określamy dzisiaj wnętrza pofabryczne z wybetonowaną posadzką i widocznymi pozostałościami elementów konstrukcyjnych, ale również budowle powstające od podstaw i utrzymane w tonie industrialnym stanowiące jakby skopiowane tradycyjne lofty. Dodać tu jeszcze trzeba współczesne wnętrza niestereotypowe, takie jak poddasza czy strychy, mieszczące się na szczytowych kondygnacjach budynków mieszkalnych.

avantador-anoda-zblizenie

 

Jednakowoż pomieszczenie mieszkalne nazywane loftem aby na to określenie w pełni zasługiwać, charakteryzować się powinno specyficznymi, przynależnymi mu wyróżnikami, z których pierwszoplanowymi są duża, otwarta przestrzeń i znacznie przekraczająca przyjęte standardy wysokość. Zwykle jednopoziomowe, lofty bywają też wielokondygnacyjne z odrębnymi piętrami oraz podestami. Ponadprzeciętna wysokość lokalu w połączeniu z dużą powierzchnią, umożliwia jego użytkownikom w sposób bardzo dowolny nadawać mu wymyślony przez siebie kształt, a wynikiem okazuje się harmonijne połączenie komfortu z oryginalnością.

Znane są już ciekawie zaadaptowane pomieszczenia po dawniejszych magazynach zbożowych, destylarniach, fabrykach papierosów, zakładach włókienniczych a nawet wojskowych koszarach. Wnętrza takie wprost wymuszają wykorzystanie prostych, chociaż niebanalnych i ważnych w przypadku stylu industrialnego dodatków takich, jak na przykład przemysłowe, metalowe lampy techniczne.

lampy techniczne i industrialne

Dlatego, poszukując oświetlenia industrialnego i technicznego sięgnijmy po lampy Cleoni, takie, jak Avantador z czaszą o średnicy od 80 do 150 cm, występujące w przebogatej gamie kolorów począwszy od białego, poprzez wszelkie pozostałe barwy neutralne dominujące we wnętrzach w stylu industrialnym jak szarości, brązy i ceglaste czerwienie oraz czerń.

lampy techniczne i industrialne

Podobnie rzecz się ma z oprawioną w anodowane aluminium lampą .Tuz T019X2S z możliwością zamontowania żarówki halogenowej. To kolejna, wpisująca się doskonale w projekt rozwiązania oświetlenia wnętrza, kiedy priorytet stanowi oświetlenie techniczne, a także industrialne. Tak jak i .Tuz dwoma źródłami światła.

Rafi

Wykonując prace remontowe w łazience zazwyczaj staramy się skrzętnie ukryć widoczne elementy armatury wodociągowej, różne zawory i rury a okablowanie instalacji elektrycznej wymaga koniecznego zamaskowania. Tymczasem, kiedy te same czynności są przeprowadzane, gdy chcemy nadać pomieszczeniu charakter industrialny, zostaje to postawione na głowie. Bowiem wówczas intencyjność działań determinowana narzuconym charakterem remontu nakazuje zarówno elementy świetlnego jak i wodociągowego oprzyrządowania jak najbardziej wyeksponować.

oświetlenie techniczne

W taki sposób ażeby prowadzone po ścianach okablowanie i starego typu gniazda oraz włączniki okazały się równie widoczne i rozpoznawalne jak oświetlenie industrialne lub techniczne w postaci lamp Cleoni, których przykład stanowi kinkiet Tuz T019V4S anoda w obudowie z anodowanego, gładkiego aluminium i mocno czerwonym dodatkiem. Niepotrzebne stają się wówczas gipsowe ścianki skrywające rury czy podwieszane sufity.

Czytaj więcej:

Lampa TUZ-t019v4s

Oświetlenie Nybro

Lampy techniczne Avantador

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>