Cosy flat - vessel sink

Oświetlenie w łazience

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Dla wielu to oaza spokoju miejsce relaksu i odpoczynku, dlatego szczególnie ważne jest jej dobre oświetlenie, które zbuduje odpowiedni klimat.

Podstawowym światłem jest to ogólne, które równomiernie rozjaśnia całe pomieszczenie i ułatwia poruszanie się oraz korzystanie z niego. Powinno obejmować całą przestrzeń i zapewniać odpowiednią jasność w każdym miejscu. Możemy zdecydować się na jedną lampę, dającą mocne światło lub kilka mniejszych źródeł, które oświetlą całe pomieszczenie albo tylko jakąś poszczególną strefę.

Kolejnym światłem jest to boczne, funkcjonalne. Istotne jest zwłaszcza w okolicach lustra i przydatne podczas wykonywania codziennego makijażu, układania włosów czy golenia. Światło musi padać równomiernie, oświetlać dokładnie całą twarz. Zalecane jest zamontowanie dwóch źródeł światła po obu stronach lustra, np. zamkniętych kinkietów. W celu uzyskania naturalnego efektu postawmy na ciepłe oświetlenie. Zamknięte oprawki kinkietów świetnie rozproszą jasność, dzięki czemu na twarzy nie będą się pojawiały cienie.

Cosy flat - vessel sink

Ostatni rodzaj oświetlenia występującego w łazience to oświetlenie dekoracyjne. Ma ono na celu przede wszystkim uatrakcyjnienie wnętrza oraz stworzenie w nim przyjemnej atmosfery, pozwalającej na odprężenie. W kwestii wyboru rodzaju lamp, panuje tutaj pełna dowolność. Przy minimalistycznym wnętrzu nawet prosta lampa może być atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Z kolei duże pomieszczenia dają możliwość wykorzystania żyrandoli czy innych ozdobnych akcesoriów świetlnych, np. ledów. Podświetlenie wanny czy półek tymi małymi diodami sprawi, że wnętrze zaświeci w najróżniejszych kolorach. Wszystko po to, żeby czuć się tam komfortowo oraz nadać pomieszczeniu indywidualnego charakteru.

Przy wybierania lamp do łazienki musimy uwzględnić fakt, że w tym pomieszczeniu panuje duża wilgoć. Z tego względu przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na specjalne oprawy, które są przystosowane do takich warunków oraz zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo. Mają one służyć przede wszystkim jaka ochrona przed porażeniem prądem.

W łazience najlepiej zrezygnować z lamp stojących czy też stołowych. Mogą krępować ruchy. Poza tym obijają się w lustrze, przez co oślepiają domowników.

Światłem możemy podkreślić miejsca, które we wnętrzu zasługują na szczególną uwagę, np. nowoczesną kabinę prysznicową, efektowną szafkę na umywalkę czy niebanalne półki na akcesoria łazienkowe. Odpowiednie oświetlenie łazienki wpływa na wygodę korzystania z pomieszczenia, buduje odpowiedni nastrój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>